ALTERNATYWNA CYWILIZACJA
Neurowie i Budynowie - Prasłowianie, Bałtowie, Bałto-Słowianie?
maja 13, 2020
Świat znany Herodotowi
Opiszę tu słowiańską hipotezę na temat tożsamości Neurów i Budynów (wg. Z Gołąba)
Bardzo często podczas obalania lechickich bzdur trzeba rozprawiać się z rzekomo starożytnymi tekstami na temat Prasłowian, których autorami tak naprawdę są sami turbosi albo ich XIX wieczni poprzednicy. Nie znaczy to jednak, że starożytni pisarze o Prasłowianach nie pisali. Do naszych czasów zachowało się kilka antycznych tekstów na temat ludów identyfikowanych z Prasłowianami, jednak nie pasują one turbosom, bo autorzy tych dzieł nie wywyższają Słowian ponad inne ludy barbarzyńskie. Tak więc kto i kiedy pisał o Prasłowianach? Wyliczanie możemy zacząć od Herodota (484-426 p.n.e.), który w swoim słynnym dziele pod tytułem Dzieje opisuje ludy o nazwie Neurowie i Budynowie. Co prawda nie używa wobec nich nazwy (Pra)słowianie jednak na podstawie opisu terenu na którym je lokalizuje można powiązać je z osadnictwem wczesnych Słowian, Prasłowian lub Prabałtosłowian.
"Neurowie mają scytyjskie zwyczaje. Na jedno pokolenie przed wyprawą Dariusza spotkało ich to nieszczęście, że musieli swój kraj opuścić z powodu węży. Mnóstwo ich wylęgło się w ich kraju, a jeszcze więcej wtargnęło z wyżej położonych pustynnych okolic, tak że wreszcie, udręczeni tą plagą, opuścili ojczyznę i zamieszkali u Budynów. Ci Neurowie wydają się być czarodziejami. Opowiadają bowiem Scytowie i zamieszali w Scytii Hellenowie, że stale raz w roku każdy z Neurów na kilka dni staje się wilkiem, a potem znowu przybiera dawną postać. Ja wprawdzie w te ich baśnie nie wierzę, niemniej tak oni utrzymują i na to przysięgają."
Natomiast o Budynach czytamy, że:
"Tworzą wielki i liczny lud, mają wszyscy bardzo niebieskie oczy i ognistego koloru włosy” oraz „cały ich kraj jest gęsto zalesiony wszelakimi drzewami, a w najrozleglejszym lesie znajduje się wielkie i obszerne jezioro, dookoła którego ciągną się porosłe trzciną moczary. W tym jeziorze łowi się wydry i bobry, i inne zwierzęta o czworokątnym pysku, których skórą obszywają sobie futra."
Ze słów Herodota wynika, że ci możliwi Prasłowianie zamieszkują leśną strefę Europy Wschodniej i graniczą z osadnictwem scytyjskim. Ponadto, tereny te są bogato nawodnione, a nawet i bagienne, co pozwala lokalizować je na północnej i północno-zachodniej Ukrainie.
Neurowie utożsamiani są z kulturą miłogradzką, na której podłożu wykształciła się najstarsza (pewna) prasłowiańska kultura archeologiczna, czyli kultura zarubiniecka.
Zbigniew Gołąb (1923-1994) - językoznawca i autor pracy O pochodzeniu Słowian w świetle faktów językowych, uważał że nazwa Budynowie (gr. Βουδῖνοι) mogła być zapisem prasłowiańskiego słowa budyni czyli 'współplemieńcy', natomiast nazwa Neurowie (gr. Νευροί) miała być zapisem słowa nervi czyli 'ludzie'.
Tekst na podstawie A. Błażejewski "Starożytni Słowianie".
archeologia etymologie
Komentarze
Popularne posty
Obraz
Y-DNA linii Piastów to... (hipoteza)
W połowie Piastowicz - król Węgier, Władysław I Święty Najpierw uwaga ogólna - proszę traktować ten wpis jako dywagacje i mgliste domysły. Rezultaty prawdziwych badań poznamy za krótszy lub dłuższy czas. Pracę o populacji ziem polskich od epoki żelaza po średniowiecze już mamy i znamy ( Stolarek et al. 2023 ). Wzbudziła ciekawą dyskusję (polecam artykuł Magdaleny Kawalec-Segond i Artura Martyki "Nasze matki pochodzą z kultur starszych niż rody ojców. Jak Gotki Słowian pokochały" ). Czekamy jednak na drugą pracę - pracę o dynastii Piastów "w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych" (piszę o niej obszernie tutaj ). Dla wielu to ona jest ważniejsza, bardziej wyczekiwana, związana z większymi emocjami. Okazuje się, że 2 sierpnia 2023 r. praca zespołu prof. Figlerowicza o DNA Piastów nie była jeszcze wysłana do żadnego z czasopism (informacja z tego materiału TVP ). Co więcej nie wybrano jeszcze docelowego czasopisma! Ale znamy
Obraz
Właśnie upadł autochtonizm?
Najnowsze dane z zespołu prof. Figlerowicza
Ostatnie dni okazały się koszmarem polskich autochtonistów. Już są! BAM-y Symfonikow - https://www.ebi.ac.uk/ena/browser/view/PRJEB48333 To 441 genomów z pracy zespołu prof. Figlerowicza pt. Genomic history of present-day Poland (Biological history of the human populations inhabiting Central Europe in the first ages of the common era). Abstract: "Niewiele wiadomo na temat składu genetycznego populacji zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią w pierwszym tysiącleciu n.e., w okresie, w którym transformacja od późnej starożytności do chrześcijaństwa przyniosła Europie istotne zmiany społeczno-kulturowe. Słowianie tworzą największą grupę etniczno-językową we współczesnej Europie, a jednak ich pojawienie się w Europie Środkowej jest przedmiotem debaty od około 200 lat, napędzanej dwiema sprzecznymi hipotezami. Pierwsza zakłada, że Słowianie przybyli do Europy Środkowej nie wcześniej niż w VI wieku n.e., druga postuluje, że zamieszkiwali tereny dzisiejszej Polski na długo przed
Obraz
Terra Sancta, cz. 3
Trzecia część mojej relacji z lutowej pielgrzymki do Ziemi Świętej, do Izraela i Jordanii. Poznaj też część 1 oraz część 2 . Brak polskich liter spowodowany jest tym, że relacja pisana była na smartphonie. Dzien 5 Poniedziałek, 4 lutego 2008 Po wczesnym sniadan
Komentarze
Prześlij komentarz