Ammar Anwer jest 21-letnim Pakistańczykiem studiującym na Politechnice Śląskiej
Ammar Anwer jest 21-letnim Pakistańczykiem studiującym na Politechnice Śląskiej. Pochodzi z bardzo konserwatywnej rodziny powiązanej z fundamentalistycznym ugrupowaniem Jamaat-e-Islami. Jako nastolatek porzucił islam i musiał uciekać z Pakistanu. Humanista, liberał, sekularysta, bloger, publicysta piszący dla amerykańskiego The Nation, Huffington Post i dla pakistańskiego anglojęzycznego Daily Times.
Dokonałem aktu apostazji i porzuciłem islam w Pakistanie. Cud, że przeżyłem - mówi Ammar Anwer
Kontrola meczetów i koranicznych szkół to podstawa
Coraz więcej muzułmanów porzuca islam duchowy na rzecz islamu politycznego
Islamizm to ucieczka do krainy Utopii sprzed półtora tysiąca lat, to ucieczka przed nowoczesnością
Dla skrajnej lewicy jestem islamofobem, dla skrajnej prawicy krypto-muzułmaninem. Jeśli i radykalna lewica i skrajna prawica nie lubią ciebie, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze
Piotr Ibrahim Kalwas: Jak to się stało, że przyjechałeś studiować do Polski?
Ammar Anwer: Moja rodzina chciała, żebym wykształcił się na Zachodzie. Mój brat mieszka w Australii, a siostra w Niemczech. Praktycznie cała moja rodzina zawsze chciała przenieść się do Europy z powodów ekonomicznych i bezpieczeństwa. Ale ja miałem inny powód: będąc apostatą i ateistą w każdej chwili mogłem zostać zabity w Pakistanie. W moim kraju obowiązuje drakońskie prawo skierowane przeciwko ateistom, apostatom, tzw. bluźniercom, mniejszościom religijnym a nawet niektórym muzułmanom.
REKLAMA
Czyli porzucenie islamu było głównym powodem opuszczenia przez ciebie Pakistanu?
Tak, jednym z głównych. Czułem, że już dłużej nie mogę przebywać w społeczeństwie, które może mnie w każdej chwili zabić. Głoszone przeze mnie opinie na temat islamu mogły skończyć się dla mnie tragicznie. Chciałem się normalnie uczyć wśród normalnych studentów. Zawsze interesowałem się chemią, to moja pasja. Marzyłem o zostaniu inżynierem. Zacząłem szukać uniwersytetu na Zachodzie. Polska nie była moim celem na początku, ale znalazłem ofertę studiów anglojęzycznych na Politechnice Śląskiej, która przebijała swoją atrakcyjnością wszystkie inne. Poza tym, moja siostra dostała stypendium w Poznaniu i to też był argument za. Moi rodzice chcieli, żebym, jako najmłodszy z dzieci, był na obczyźnie blisko kogoś z rodziny. No i wylądowałem w Gliwicach, studiuję technologię i inżynierię chemiczną na Politechnice Śląskiej.
POLECAMY: Gdzie jest prawdziwa Turcja?
Pochodzisz z bardzo religijnej rodziny. Jak to się stało, że porzuciłeś islam? Czy to był impuls czy długofalowy proces?
Tak, moja rodzina praktykuje ortodoksyjny islam, a do tego związana jest z Jamaat-e-Islami, bardzo fundamentalistyczną partią. Wychowywałem się w środowisku konserwatywnym.
Czy światopogląd rodziny wpływał na ciebie? Czy, będąc dzieckiem, uciekałeś od tego, czy raczej poddawałeś się?
Jako nastolatek uczyłem się w anglojęzycznej szkole, ale jednocześnie cały czas pozostawałem pod wpływem islamizmu. Wiesz, na Zachodzie wielu ludzi myśli, że zwolennicy islamizmu to analfabeci i ciemny tłum. Tak nie jest, islamizm przyciąga coraz więcej i więcej młodych, wyedukowanych ludzi. Porzucają oni tradycyjny duchowy islam swoich ojców i dziadków na korzyść politycznego, zorientowanego na walkę islamizmu, mającego ambicje mierzyć się z nowoczesnym światem zachodnim. Ja też w to wierzyłem. Chodziłem do islamistycznych meczetów, modliłem się jak salafita, studiowałem cały czas teksty Jamaat-e-Islami, ale jednocześnie cały czas poszukiwałem czegoś innego, wątpiłem, szukałem „prawdziwego islamu”. To trwało długo…
REKLAMA
I co?
I pewnego dnia zrozumiałem, że nie ma żadnego „prawdziwego islamu”, co więcej, nie ma żadnej innej „prawdziwej religii”. Porzuciłem to wszystko jako wiarę, ale zacząłem badać.
Jak twoi najbliżsi zareagowali na porzucenie islamu przez ciebie? Nie próbowali cię zastraszać, czy nikt inny nie zareagował agresywnie? Zgodnie z poglądami milionów muzułmanów, zgodnie z szariatem, dla apostatów jest przeznaczona śmierć…
Nie, nie straszyli mnie, ale izolowali. Znajomi poddawali mnie takiemu ostracyzmowi, że zacząłem wszystkich unikać, i sam też izolowałem się od otoczenia.
Próbowali rozmawiać z tobą, nakłaniać do zmiany decyzji?
Wiedzieli o mojej apostazji, ale ja nie informowałem ich głębiej o moich ateistycznych poglądach, nie znali tego co pisałem, czy głosiłem. Wiedziałem, że nie mogę liczyć na ich pomoc. To nie jest fajne, kiedy musisz skrywać swoje poglądy przed najbliższymi. Jednym z głównych powodów opuszczenia Pakistanu, oprócz zagrożenia śmiercią, była chęć wyrwania się spod opresji rodziny.
REKLAMA
A przyjaciele?
Nie miałem ich za wielu…
Dlaczego?
Z powodu moich poglądów. Czasem jak patrzę wstecz, zdaję sobie sprawę jaki byłem głupi…
Bo?
Bo głosiłem ateizm i krytykowałem islam publicznie. Mogłem zostać rozszarpany na ulicy przez wściekły tłum. Gdybym był teraz w Pakistanie i spotkał chłopaka o podobnych poglądach co ja, powiedziałbym mu: nie rób tego tak jak ja robiłem, ratuj życie i uciekaj!
To co, nie ma w Pakistanie miejsca na żadną krytykę islamu?
Jesteśmy narodem brutalnych i wściekłych religijnych frustratów. Trzeba głosić swoją prawdę, ale nie warto ryzykować życia, masz tych, których kochasz i którzy kochają ciebie, nie daj się zabić. Bardzo trudno było mi jednak ukrywać moje poglądy, to mój światopogląd, moje życie, uciekłem więc. Jak to się stało, że ciągle żyję… naprawdę nie wiem.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jacek Tabisz: ateizm jest tak stary jak religie
REKLAMA
Mówisz, piszesz, że islamizm jest takim samym zagrożeniem jak faszyzm i komunizm. Co więcej, twierdzisz, że islamizm jest aktualnie zagrożeniem numer jeden dla dzisiejszego świata. To mocne słowa, może jednak trochę przesadzasz, Ammar….?
Istnieją zagrożenia wymagające długofalowej strategii ich zwalczania i takie, które wymagają szybkiej reakcji. Na przykład zmiany klimatyczne czy nierówności społeczne to wyzwania długofalowe, ale islamizm jest zagrożeniem „na dziś”. Wymaga mobilizacji demokratycznych sił tu i teraz. W XX w. świat stawiał czoła dwóm ogromnym zagrożeniom dla wolności i pokoju – faszyzmowi i marksizmo-leninizmowi…
To ciągle aktualne zagrożenia….
Faszyzm praktycznie poległ na polach II Wojny, komunizm stracił prawie całą swoją moc po rozpadzie Związku Radzieckiego. Ale, nie łudźmy się, totalitaryzm żyje nadal, i teraz to przede wszystkim islamizm. Jest on bardzo podobny do wymienionych dwóch totalitaryzmów. Tak jak one jest ponadnarodowy, jego przesłanie jest globalne i tak jak one jest utopijnym marzeniem o autorytarnym świecie bez wolności. Różnica jest taka, że islamizm czerpie inspiracje z religii, i jest przez to jeszcze bardziej niebezpieczny. Jeśli nie zostanie zwalczony szybko i w zarodku, to podobnie jak faszyzm, jego rozrost będzie miał potworne skutki dla całego świata. Tak, to aktualnie największe zagrożenie dla wolnego świata.
REKLAMA
W jednym ze swoich tekstów piszesz o potrzebie kontrolowania meczetów i szkół koranicznych. Pisałeś o Pakistanie, ale chyba miałeś na myśli cały świat, prawda? Gdzie rodzi się islamizm, gdzie są jego korzenie? Nie, nie mam teraz na myśli historii, myślę o dniu dzisiejszym, o islamizmie naszego świata…
Meczety i szkoły koraniczne, to przede wszystkim tam. Są meczety i medresy nauczające, mniej lub bardziej skrycie, islamizmu i dlatego priorytetem jest ich kontrola. Kiedy mieszkałem w Pakistanie cały czas pisałem o tym. Pisałem, że meczety i szkoły koraniczne powinny podlegać państwowej kontroli, religijne książki cenzurze i tak samo kazania imamów, szczególnie te piątkowe (piątek jest dniem świętym w islamie – PIK).
Dlaczego?
Żeby nie dopuścić do siania nienawiści.
Wobec kogo?
Wobec ludzi o innych poglądach. Przede wszystkim mniejszości religijnych czy nawet przeciwko innym muzułmanom, nie podzielającym islamistycznych poglądów. Islamistyczni imamowie potrafią wzbudzać w ludziach niesamowitą nienawiść i wzywać do przemocy na ulicach.
REKLAMA
Czyli co, cenzura i kontrola? Brzmi trochę autorytarnie…
Tak, tak to wygląda, ale biorąc pod uwagę np. sytuację w Pakistanie, to zwyczajna zapobiegliwość i antyterrorystyczne posunięcie. To samo z wielką radością widziałbym na Zachodzie. Po rewolucji irańskiej (1979 – PIK) Iran uprawia krecią islamistyczną robotę na Zachodzie. Jeszcze bardziej Arabia Saudyjska. Znaczna część islamskich placówek w Pakistanie powstało i powstaje za saudyjskie pieniądze. Podobnie jest w Europie, gdzie salafizm, ultrakonserwatywna odmiana islamu, promowany przez Saudyjczyków zdobywa coraz większą popularność. Wejdź do jakiegoś nowopowstałego meczetu czy ośrodka kultury islamskiej w Europie, szanse, że jest to placówka salafistyczna, są bardzo wysokie. Niezwykle ważna dla bezpieczeństwa nas wszystkich jest nieustanna kontrola takich miejsc.
Islamizm rodzi się tylko w meczetach i medresach fundamentalistów?
REKLAMA
Nie tylko i nie zawsze. Sajjid Kutb i Abul A'la Maududi, dwaj najwięksi teoretycy i „ojcowie duchowi” islamizmu nie studiowali w medresach. To byli samoucy i, co ważne, byli oczytani i świetnie zorientowani w kulturze, literaturze i sztuce Zachodu. Znali dobrze oświeceniowe priorytety kultury zachodniej. Zachód często popełnia błąd traktując islamistów tylko jako prymitywów i tradycjonalistów. Tymczasem wielu z nich znakomicie zna nowoczesność i jej etosy.
Znaj swojego wroga… Dlaczego tak wielu muzułmanów, przede wszystkim młodych, ucieka w objęcia islamistów? Dlaczego islamizm cieszy się taką popularnością? Coraz większą. To fenomen. Wiem, że to temat-rzeka, ale może powiesz o tym kilka słów…
Bo islamizm nadaje sens życiu i daje niesamowitą siłą. Jest rajską utopią.
Coś jak marksizm?
Podobnie. Wyklęci tego świata, przede wszystkim klasa robotnicza, uwierzyli w marksistowską utopię. To zabawne, porównujemy podobne mechanizmy w islamizmie i marksizmie, tymczasem lewica, lewicowe, marksistowskie idee to wróg numer jeden islamistów…
REKLAMA
Mam nadzieję, że lewica to teraz czyta…
Islamizm rozwijał się bardzo szybko i zjednywał sobie miliony zwolenników jako odpowiedź na postępującą sekularyzację i lewicowe wpływy w muzułmańskim świecie.
Na przykład w latach 60 i 70, w czasie tzw. socjalizmu arabskiego i silnych wpływów ZSRR w ówczesnym świecie islamu…
Co ciekawe, ideolodzy islamscy, jak wspomniany już Maududi, walcząc z lewicowymi, „bezbożnymi” ideami krzewiącymi się wśród muzułmanów, nie stawiali wcale na mistycyzm, zbawienie, duchowość, tylko właśnie na islam polityczny, przywoływali Mahometa-wojownika, nie Mahometa-mistyka. Bo przecież tylko Mahomet-wojownik mógł pokonać “czerwonych niewiernych”. Mieczem, nie modlitwą.
Jaka jest właściwie różnica pomiędzy islamem a islamizmem? Czy to coś jak lewica i skrajna lewica? Czyli wypaczenie idei z założenia dobrej?
Wiesz, jako ateistę, nie interesuje mnie specjalnie pojedynek dobry islam kontra zły islam. Islam to wiara, a islamizm to specyficzna odmiana tej wiary. Różnica pomiędzy islamem a islamizmem to coś jak różnica pomiędzy religią a ideologią bazującą na tej religii. Religia i ideologia mają wiele wspólnych cech, ale nie są jednak tym samym. Religia to poszukiwanie Boga lub jakiejś innej nadnaturalnej siły i wszelakich irracjonalnych mocy, ideologia, która de facto jest dzieckiem Oświecenia, opiera się zdecydowanie bardziej na rozumie. Tak, na rozumie. Na spaczonym, zdegenerowanym, ale jednak rozumie. Islamizm wygląda na irracjonalizm, ale tak naprawdę to przede wszystkim wyrachowana, przemyślana ideologia. Kiedy wiara łączy się z rozumem i racjonalną myślą, powstaje ideologia, nawet zbrodnicza. Niektórych może zdziwić, że nazywam islamizm racjonalnym, ale tak jest: wyrachowany polityczny, racjonalny islamizm próbuje nadać duchowemu islamowi cechy ideologii, polityki, porządku społecznego…
REKLAMA
Jak stalinizm marksizmowi?
Tak, bo to też krwawy totalitaryzm. Ale trzeba zawsze pamiętać o granicy pomiędzy islamem a islamizmem…
Kruchej i względnej, nieostrej…. Próbujemy ją uchwycić w naszej dyskusji.
Nie można wpaść w sidła generalizowania. Islam to parasol, pod którym kryje się miliard sześćset milionów ludzi od zazwyczaj łagodnych sufich, religijnie obojętnych muzułmanów „od święta”, aż po wszelkiej maści mniejszych i większych ortodoksów, fundamentalistów, na samym szczycie zwieńczonych koroną z brutalnych ultra-konserwatywnych dżihadystów. Ja bym postawił pytanie czym się różni islam większości muzułmanów od islamu mniejszości islamistycznej…
Islam? Nie islamizm?
Tak, odróżniamy islam od islamizmu, ale przecież islamizm bez islamu by nie istniał… To kwestia na oddzielną dyskusję, bardzo długą.
Ammar AnwerAmmar Anwer
Ammar Anwer
Podkreślasz rolę polityki w islamizmie, tak jakby polityki nie było w samym islamie, w jego dogmatach. A przecież Mahomet był także politykiem i wojownikiem. Był jednocześnie “posłańcem Boga” i przywódcą politycznym. W klasycznym islamie nie ma podziału na sacrum i profanum, nie ma oddzielenia religii od polityki…
REKLAMA
Tak, nikt, nawet najbardziej pokojowi nastawiony sufi, nie zaprzeczy, że islam jest polityczny, nie tylko islamizm. I tu jest ten paradoks: gdyby islam nie był polityczny, a Mahomet nie był wojownikiem i politykiem, islamizm by nigdy nie zaistniał, a na pewno nie w tej formie. Istnieje, bo jest w świętych tekstach islamu coś co uwiarygadnia i uprawomocnia jego istnienie.
Jaka jest więc różnica pomiędzy „normalnym” muzułmaninem a islamistą? Gdzieś gubimy tę granicę, a może jej w ogóle nie ma….?
Różnica leży w wykładni. Sufi czy „normalny” muzułmanin kładzie nacisk na duchowość i szuka „duchowego” Mahometa, nie negując jego wojenno-politycznej roli. Islamista zaś szuka przede wszystkim Mahometa-wojownika i Mahometa-polityka, marginalizując jego mistyczny wymiar. Islamiści wierzą, że przesłaniem i celem islamu zleconym przez Boga i Jego posłańca, jest przede wszystkim ustanowienie na świecie „Królestwa Bożego” i wprowadzenie szariatu, a przeciętny muzułmanin wierzy, że islam to przede wszystkim duchowość. Ani islamizm, ani klasyczny islam nie negują politycznego aspektu religii, różnica leży w balansie, wyborze, interpretacji. Tak, nie ma podziału na „boskie” i „cesarskie” w islamie, ale też nie ma w klasycznym islamie żadnego nacisku na „cesarskie”. W islamizmie jest dokładnie odwrotnie.
REKLAMA
A to wszystko w XXI wieku… Wieku nanotechnologii, trans-humanizmu, niewiarygodnej progresji naukowej i technicznej, galopującej globalizacji. To wygląda jak jakaś groteskowa „ucieczka do jaskini”. Do bezpiecznej jaskini tradycjonalizmu i konserwatyzmu. Czyż nie jest to ucieczka od nowoczesności? Rozpaczliwa ucieczka milionów muzułmanów przerażonych napierającym zewsząd „światem bez Boga”? Ucieczka od wolności, ale dokąd…?
Ucieczka od odpowiedzialności i realnego świata, z którym trzeba się mierzyć, do krainy islamskiej utopii, gdzie wszystko jest doskonałe i niezmienne i gdzie czas się zatrzymał… Ale to wszystko jednocześnie nie jest takie jednoznacznie czarno-białe, islamiści nie są nieświadomi nowoczesności i jej aspektów, np. nowoczesnych wynalazków naukowych. Jak już wcześniej powiedziałem, większość islamistów to wykształceni ludzie, którzy są inżynierami lub lekarzami, lub wykonują inne szanowane profesje. Maududi uważał naukę zachodnią za coś bardzo ważnego i bardzo potrzebnego. Powiedział, że "głośnik" może być używany do promowania niereligijnych myśli lub racjonalizmu, ale też może czynić cuda, jeśli służy do propagowania islamu…
REKLAMA
Widzę, że humor cię nie opuszcza…. Im dłużej próbujemy uchwycić różnicę pomiędzy islamem a islamizmem, tym mniej wiemy…. Może trzeba czytać klasyków totalitaryzmu? Żeby pojąć nazizm czy neonazizm, na pewno dobrze jest przeczytać „Mein Kampf”, żeby zrozumieć potworność komunizmu, powinno się zapoznać z pismami Lenina. Wspominasz o Maududim, znasz go doskonale. W swoich tekstach często się do niego odwołujesz, polecasz go czytać tym wszystkim, którzy chcą zrozumieć islamizm. Kim był Abul A'la Maududi?
Jak już mówiłem, Maududi był jednym z najbardziej wpływowych teoretyków i myślicieli islamskich XX wieku. Był założycielem pakistańskiej Jamaat-e-Islami, obok egipskich Braci Muzułmanów, największej islamistycznej partii świata. Maududi jest dla politycznego islamu tym samym co Marks dla komunizmu, a Hitler dla nazizmu i neonazizmu. Urodzony w 1903 w Indiach jest prekursorem dzisiejszego dżihadyzmu. Nie ma sensu szczegółowo rozwodzić się nad tą postacią. Dość powiedzieć, że przez całe życie zwalczał wszystko co kojarzyło mu się z zachodnią kulturą i cywilizacją, przede wszystkim liberalizm i marksizm. Marzył o jednym wielkim państwie islamskim, na wzór Imperium Osmańskiego. Napisał ogromną ilość książek i pism.
REKLAMA
Kiedy czytam Maududiego, z jednej strony wybucham ciągłym śmiechem, ale jednocześnie czuję strach. Te irracjonalne, bełkotliwe bzdury połączone są z tak niewyobrażalną nienawiścią dla demokracji, wolności i humanizmu, że włosy dęba stają. Dlaczego islamizm jest tak niebezpieczny, dlaczego tak szybko się rozwija? Jeszcze kilka dekad temu, mało kto o nim słyszał. Ludzie wiedzieli, że jest gdzieś daleko jakiś „mahometanizm”, coś bliżej nieznanego, tajemniczego, orientalnego, ale nikt się tego specjalnie nie bał. Teraz dla wielu słowo „islam” kojarzy się źle, czasem bardzo źle. Kiedy to wszystko się zaczęło?
To są marzenia islamistów o kalifacie…. Sen o kalifacie, utopijnej ojczyźnie wszystkich muzułmanów, wyidealizowanym symbolu muzułmańskiej jedności i tożsamości. Maududi i jemu podobni uważają, że kalifat upadł z powodu zachodnich imperialistów i ich modernistycznych „sługusów” w rodzaju Kemala Atatürka. Według Maududiego kalifat, religijne islamskie państwo, to odpowiedź muzułmanów na zachodnie sekularne idee…
REKLAMA
Kiedy po raz pierwszy w XX wieku świat zachodni tak na poważnie starł się z islamizmem?
W 1979, podczas tzw. Rewolucji Irańskiej i wynikłego z niej kryzysu. To był największy sukces islamistów, w tym przypadku, szyickich. Drugim przełomowym momentem było zabójstwo egipskiego prezydenta Anwara Sadata, dokonane przez islamistów. Ale największy spektakularny sukces islamistów to 11 września i atak Al-Kaidy na Amerykę. Ten atak wstrząsnął światem. Idee Maududiego, Kutba, Chomeiniego stały się faktem.
11 września 2001 wyobrażenia Zachodu o orientalnym “mahometanizmie” skończyły się definitywnie…
Tak, tego dnia islam przestał być jakąś daleką, mistyczną religią. Stał się realnym brutalnym zagrożeniem dla wolnego świata.
Ale dlaczego tak wielu ludzi na Zachodzie boi się muzułmanów? Nawet nie ma sensu cytować tu statystyk, we wszystkich muzułmanie i islam postrzegani są jako największe zagrożenie….
REKLAMA
Islamizm jest niezwykle sprawny i mobilny, doskonale zorganizowany, jest także okrutny i bezwzględny. Ma budzić strach i czyni to. Ludzie na Zachodzie boją się muzułmanów także z powodu głupoty swoich własnych, zachodnich polityków. Przez całe dekady lekceważyli oni problem narastającego radykalnego islamu, zamiatali problem pod dywan dla realizacji swoich własnych celów, politycznych i ekonomicznych. Jak ognia bali się, i nadal się boją, posądzenia o „obrażanie muzułmanów” i „islamofobię”. Islamiści na tym żerują.
Kapitaliści sprzedadzą nam sznur, na którym ich powiesimy, powiedział towarzysz Lenin… Zaprzeczanie, zakłamanie, zamiatanie problemu pod dywan poprawności politycznej, kto na tym korzysta?
Radykalni muzułmanie, to oczywiste, ale także prawica zachodnia, przede wszystkim ta radykalna. Islamiści terroryzują świat, a skrajna prawica żywi się tym, zdobywając coraz większe wpływy, siejąc nienawiść do zwykłych, nie wadzących nikomu muzułmanów. Dlatego ludzie tak bardzo boją się muzułmanów.
REKLAMA
Niestety, wszystkich muzułmanów…
Tzw. przeciętny człowiek nie odróżnia „normalnych” muzułmanów od radykalnych. Po prostu boi się islamu i ma do tego prawo. No i jeszcze jest lewica także bagatelizująca problem islamizmu. Ich asekurancka postawa, ich chowanie głowy w piasek, tylko zwiększa islamofobię.
Reforma islamu… muzułmańscy liberałowie, reformatorzy, wszelkiej maści “heretycy” dużo o tym mówią. Zazwyczaj po cichu i w strachu, trudno zresztą im się dziwić, ryzykują życie, tak jak ty ryzykowałeś w Pakistanie. Ale tak po prawdzie, na czym taka reforma miałaby polegać? Reforma religii, której Bóg w swojej świętej księdze wzywa do obcinania ludziom rąk i nóg, wzywa do mordowania „niewiernych”, bicia nieposłusznych żon… W przypowieściach o Mahomecie wygląda to jeszcze gorzej – są tam historie tak okrutne, że strach się bać... Czy takie okrucieństwa i bestialstwa mogą w ogóle być “zreformowane”. Czyż nie trzeba takich wczesnośredniowiecznych wersetów po prostu wyrzucić na śmietnik historii i religii? Czy to nie jest jeden z największych problemów muzułmanów – fakt, że to wszystko są „słowa Boga” ustanowione raz na zawsze, a przecież Jego słów człowiek nie może zmieniać….
REKLAMA
Ja bym to wszystko z radością wyrzucił na śmietnik, ale czy większość muzułmanów zdobyłaby się na taki radykalny krok? Wątpię. Na pewno nie w najbliższej przyszłości. Wierzę jednak w reformę islamu, wierzę w reinterpretację islamskich dogmatów w duchu nowoczesności. Może nie radykalną i gwałtowną, ale systematyczną, powolną. To rzecz niezwykle trudna, ale wykonalna. Wszystko, jak już tu mówiliśmy, jest kwestią interpretacji, a także okoliczności społeczno-politycznych. Jeżeli zmienią się okoliczności, religia może się do nich dostosować. Popatrz na USA w czasie Wojny Secesyjnej, jedna strona chciała utrzymać niewolnictwo, druga je znieść. Obie strony posiłkowały się ta samą księgą – Biblią. Południowcy mieli w zanadrzu swoje wersety, którymi posiłkowali się gloryfikując niewolnictwo, a Północ miała swoje, te o równości i sprawiedliwości. Zwyciężyli ci drudzy.
Ale Koran jest – powtarzam to - “niezmiennym i wiecznym słowem Boga”…
REKLAMA
Tak, ale jest zawsze w rękach ludzi. To ludzie i tylko oni go czytają i interpretują i oni mogą go na nowo wyłożyć w duchu tolerancji. Niektórzy twierdzą, że islam nie przeszedł żadnych znaczących reform…
Ja tak twierdzę.
A ja się z tym nie zgadzam.
Jakie istotne reformy przeszedł islam, według ciebie?
No, na przykład salafizm…
Znowu masz atak czarnego humoru, Ammar…
Nie, salafizm czy islamizm to też reformy, tylko złe. To skierowanie klasycznego islamu, mało kładącego nacisk na politykę, na drogę przemocy, ale jednak to była reforma. Jeżeli można zmieniać islam w złą stronę, to można i w dobrą.
Albo w jeszcze gorszą. Patrząc na gwałtowny rozwój islamizmu na świecie, obawiam się niestety coraz więcej tego typu “reform”…
Ten proces, jeśli zaistnieje, będzie długotrwały i bardzo trudny…
I bardzo bolesny dla nas wszystkich…
REKLAMA
Tak, ale nie możemy go zaniechać i uznać za niemożliwy.
Są rzeczy, które nie śniły się fizjologom, jak powiada Ferdynand Kiepski… A więc co my, ludzie wolnego i demokratycznego świata, powinniśmy robić żeby reforma islamu zaistniała? Wymień chociaż jedną rzecz.
Musimy, zawsze i wszędzie, wspierać ze wszystkich sił tych muzułmanów, którzy walczą z islamizmem, tych którzy wzywają do reformy islamu w duchu tolerancji i wolności. Takie siły w islamie muszą być nagłaśniane i wspomagane przez wolny świat.
Jesteś niepoprawnym idealistą, Ammar, chyba jeszcze gorszym niż ja (śmiech). A nie wydaje ci się, że Talibowie i członkowie tzw. Państwa Islamskiego to bardzo religijni ludzie, skrupulatnie realizujący dogmaty i prawa islamu? Tak, islamu, nie islamizmu. Pisałeś w jednym ze swoich tekstów: “Pakistańczycy muszą zrozumieć, że Talibowie są niewiarygodnie religijni, dużo bardziej niż my”. Czy po prostu islam jako taki, sam w sobie nie zawiera przemocy?
REKLAMA
Tak, napisałem to, ale miałem na myśli ich fanatyczne oddanie ich wersji islamu. Przeciętny muzułmanin nie ma nic wspólnego z tymi ludźmi. Może być tradycjonalistą, konserwatystą, ale nie będzie obcinał ludziom głów i mordował dzieci w szkołach. Mój dziadek był bardzo pobożnym muzułmaninem, mój ojciec jest bardzo pobożny, ale żaden z nich nie mógłby sobie nawet wyobrazić popełniania takich zbrodni. Jeszcze raz mówię: to wszystko kwestia interpretacji. Wiesz dlaczego napisałem o tej pobożności Talibów?
Nie.
Dlatego, że wielu Pakistańczyków twierdzi, że zbrodnie Talibów nie mają nic wspólnego z islamem.
Chciałeś ich zdenerwować i dobrze. No, tak „nie w moim imieniu” – to modny slogan wśród milionów muzułmanów na świecie. Tak, wielu muzułmanów nie może, a przede wszystkim nie chce uwierzyć, że takie zwyrodnialstwo może mieć korzenie w ich ukochanej religii…
Tylko kompletny fanatyk zaślepiony przez ideologię może wysadzić się w powietrze mordując dziesiątki ludzi i siebie samego. I jeszcze wierzyć, że czyni coś wspaniałego, za co Bóg nagrodzi go Rajem.
REKLAMA
No, ale pisałeś też o nienawiści płynącej z niektórych meczetów. O czterech głównych celach islamistów, które wbijają do głów swoim zwolennikom. Pozwól, że zacytuję twoje słowa: „Gdziekolwiek na świecie ktoś praktykuje idolatrię i politeizm, obowiązkiem wiernego jest zabicie go. Nie-muzułmanie nie mogą żyć wolno i muszą być prześladowani przez muzułmanów. Tylko muzułmanie mogą rządzić państwem. Wszystkie państwa nie-muzułmańskie są nielegalne i obowiązkiem muzułmanów jest zniszczenie ich. Koncepcja państwa nowoczesnego jest całkowitym zaprzeczeniem islamu. Wszyscy muzułmanie są jednym narodem, muszą żyć w jednym państwie pod rządami kalifa”. Jak mówił pułkownik Kurtz w „Czasie Apokalipsy”: horror, horror…. Dużo jest takich muzułmanów na świecie, którzy wierzą w takie rzeczy?
Komentarze
Prześlij komentarz