Państwo Piastowskie Ustrój Polityczny
Ludność:W X-XI wieku zdecydowaną większość ludności Polski stanowili wolni chłopi uprawiający własną ziemię , nazwyanii w żródłach "wolnymi dziedzicami".Obok nich istnieli niewolnicy zależni bezpośrednio od księcia (czeladż , jeńcy wojenni) bądż też od możnych.Możni wywodzący się początkowo ze starszyzny plemiennej stanowili grupę nieliczną i nie odbijającą się poziomem życia od ogółu wolnych.W okresie rozwoju państwa polskiego grupa ta powiększała się ponieważ należeli do niej urzędnicy książęcy żyjący z danin składanych księciu oraz duchowieństwo.W XI wieku zaczynają się nadania monarsze ziemii na rzecz instytucji kościelnych na której osadzano niewolną ludność.
Gospodarka:Podstawową jednostką było gospodarstwo jednej rodziny,chociaż spotykamy również w żródłach gospodarzy pracujących współnie z braćmi.Podstawą utrzymania była hodowla i uprawa roli.Większość potrzeb w zakresie produkcji odzieży , sprzętów,narzędzi zaspokajano we własnym zakresie w ramach rzemiosła domowego, inne zaś nieliczne produkty jak sól uzyskiwano w drodze wymiany towar za towar.Nawet rzemieślnicy na przykład kowale mieli swoje gospodarstwa rolne a rzemiosło było ich zajęciem dodatkowym.
Ludność żyła w rozproszeniu. Osady były niewielkie po kilka kilkanaście rodzin,większymi skupiskami były podgrodzia i osady targowe.
Władza Centralna:Na czele państwa stał monarcha , książę lub król , jeżeli zdołał uzyskać koronę.Obok niego działał wiec złożony z dostojników formalnie z głosem doradczym,faktycznie władca musiał z nim się liczyć.W skład wiecu wchodził palatyn , uważany za zastępcę księcia w sprawowaniu rządów i dowodzeniu wojskiem, komornik odpowiedzialny za skarb cześnik i stolnik urzędnicy dworscy kanclerz prowadzący kancelarię. Władca objeżdżał cały kraj sprawując nadzór nad krajem.
Grody:Administracja terytorialna opierała się na systemie grodów.Gród był warownią drewniano -ziemną i miał znaczenie obronne.Był siedzibą pana grodzkiego zwanego kasztelanem.Sprawował on władzę administracyjną nad okręgiem przylegającym do grodu, sądził ludność wolną , ściągał podatki,w razie napadu wrogów zwoływał pospolite ruszenie wolnych.Jego władza ulegała zawieszeniu na czas przyjazdu monarchy do grodu.
Obowiązki ludności: Podatki na rzecz monarchy obciążały całą ludność. Dzieliły się na daniny obowiązek oddawania określonej ilości zboża bydła nabiału wosku miodu i skór zwierzęcych w zależności od zajmowanej profesji tzw poradlne powołowe pogłówne w grodach od rzemiosła i handlu i tak zwane roboty publiczne na rzecz państwa i jego monarchy
przewóz dostarczanie końmi i wozami lub wołami w celu transportowania towarów dla dworu,budowa i reperacje grodów , przesiek w lasach wycinka drzew.Istniały wsie służebne rzemieślników zwolnione z podatków i robót publicznych w zamian za produkcję i dostarczanie towarów wojsku i dworowi panującemu.
Wojsko: wojsko było zaciężne zawodowe rekrutujące się z miejscowych lub przybyszy podstawowy trzon wojska pozostawał na żołdzie utrzymującym się z podatków państwowych.
Każdy gród był okręgiem wojskowym którym dowodził kasztelan okręg taki był dywizją "chorągwią". Składał się on z piechoty i kawalerii.W razie napadu na kraj zwoływano pospolite ruszenie ogółu wolnych.Kazimierz Odnowiciel stosował tzw osadnictwo wojskowe nadając gospodarstwa wojskowym w zamian za służbę wojenną.
Komentarze
Prześlij komentarz