PIERWSZE KLONY CZŁOWIEKA ZOSTAŁY STWORZONE PRZEZ WYPADEK, LEKARZ BELGII

Tribune News Services. Pisarz Tribune, Peter Gorner, przyczynił się do tego raportu CHICAGO TRIBUNE

Belgijski lekarz mógł przypadkowo stworzyć pierwsze ludzkie „klony”, poinformowała w niedzielę brytyjska gazeta.

Niezidentyfikowane 4-letnie bliźniaczki mieszkające w Belgii były wynikiem techniki opracowanej w celu poprawy wskaźnika skuteczności leczenia niepłodności, podała Sunday Times.

Wiadomość została opublikowana w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii w prognozie szkockich naukowców, którzy stworzyli owce Dolly, które, jak twierdzili, jest pierwszym na świecie ssakiem sklonowanym z dorosłej komórki.

Chociaż ich własne badania na zwierzętach nie zostały jeszcze zatwierdzone przez innych naukowców, Szkoci twierdzili, że klonowanie ludzi może stać się rzeczywistością za rok lub dwa lata, jeśli naukowcy będą chcieli to zrobić.

Jednak zgłoszony przypadek niedziela to nie to samo.

Bliźniacy chłopcy, jeśli historia się rozwinie, reprezentują klonowanie ludzkiego zarodka - nie dorosłej, w pełni zróżnicowanej komórki - i obejmują technikę dobrze znaną badaczom rolnictwa, którzy klonują cenne bydło od 1976 roku.

Takie klonowanie nie tworzy identycznej kopii żadnego z rodziców, zwykłej definicji klonu, ale powoduje genetyczne duplikaty ich potomstwa.

W niedzielę Times doniósł, że dwaj chłopcy, którzy mieszkają z rodzicami w południowej Belgii, zostali stworzeni po tym, jak naukowcy zabrali zapłodnione jajo, gdy było jeszcze zamrożone i przetarli jego powierzchnię szklanym prętem.

Technika ta ma na celu zwiększenie szans na implantację jaja w macicy matki po zapłodnieniu in vitro, co stanowi ostatnią szansę leczenia niepłodnych par, które nie są w stanie począć w normalny sposób.

Belgijscy naukowcy powiedzieli, że byli „zdumieni”, gdy odkryli trzy tygodnie później, że jedno zapłodnione jajo rozwinęło się w dwa zarodki.

„Chociaż podział ten może wystąpić naturalnie, tworząc identyczne bliźnięta, zaangażowani lekarze twierdzą, że technika pocierania rozrzedziła zewnętrzną ścianę jaja, zachęcając go do podziału”, donosi gazeta.

Martine Nijs, biolog ze szpitala Van Helmont pod Brukselą, opracowała technikę pocierania i powiedziała, że ​​donosi o swoich odkryciach w czasopiśmie naukowym, ale informacje te nie zostały opublikowane poza kręgami medycznymi.

„Klonowanie nastąpiło przez przypadek”, powiedział Nijs gazecie. „Możesz sobie wyobrazić, jak bardzo byliśmy podekscytowani, kiedy po 25 dniach mogliśmy stwierdzić, jak płodowe bicie serca mówi, że to bliźniaki”.

Od 1990 roku wiadomo, że zapłodnione ludzkie jaja mogą poddawać się manipulacjom genetycznym równie chętnie jak jaja krowie.

Naukowcy z Chicago Masonic Medical Center w Chicago przypadkowo odkryli podobną technikę podczas przygotowywania zapłodnionych jaj do zapłodnienia in vitro po tym, jak zostali przesiewani pod kątem wad genetycznych - technika eksperymentalna znana jako genetyka przedimplantacyjna.

Badania, o których wówczas mówiono, nie wywołały oburzenia i nic więcej z tego nie wynikło.

Nijs ostrożnie podchodził do tego, czy technika ta będzie celowo wykorzystywana do klonowania.

„Nasza szpitalna komisja etyczna niekoniecznie by się temu sprzeciwiła. Gdyby ktoś nas o to poprosił, musielibyśmy powiedzieć, że nie możemy zagwarantować stworzenia identycznych bliźniaków” - powiedział Nijs. Gazeta powiedziała, że ​​w Belgii nie ma prawnego zakazu klonowania ludzi, w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii.

Doniesienia o tym, że owce Dolly zostały sklonowane za pomocą komórki dorosłej owcy, skłoniły w zeszłym tygodniu do poszukiwania duszy, czy technologia jest moralnie akceptowalna.

Chociaż szkocki eksperyment na zwierzętach nie został jeszcze powtórzony, pierwszy krok w weryfikacji prawdziwości jakichkolwiek odkryć naukowych, prezydent Clinton szybko zakazał federalnego finansowania badań nad klonowaniem ludzi, a niemiecki minister badań Juergen Ruettgers wezwał do ogólnoświatowego zakazu klonowania ludzi istoty.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

وسام فرسان المسيح الفقراء ومعبد سليمان (باللاتينية